O co chodzi z tą macierzą?

Cześć. Jak już zauważyliście lubię skakać po tematach więc posty na moim blogu nie pojawiają się zbyt chronologicznie. Wychodząc z założenia, że lepiej późno niż wcale dodaję kolejny post, który powinien być jednym z pierwszych. Jak widzicie po tytule dziś będzie coś o macierzach, ale nie tych matematycznych :) Zapraszam do lektury.


Każda osoba wykonująca jakikolwiek manicure na swoich paznokciach, czy to klasycznymi lakierami, czy żelowy powinna wiedzieć jak zbudowany jest paznokieć. I pewnie większość odrzuciła ten post już po samym tytule myśląc - do czego ta wiedza jest mi potrzebna, przecież maluje paznokcie jedynie zwykłym lakierem? Ale jeżeli dotrwaliście do tego momentu to gratulacje i zaraz wszystko stanie się jasne.

Wielokrotnie spotkałam się z przypadkami zniekształconych, uszkodzonych paznokci. Zawsze, kiedy coś takiego widzę, pytam jaka była przyczyna tego zjawiska. Paznokcie zgniatamy np. w drzwiach, ale też robimy sobie krzywdę same, a w tym wszystkim pomagają nam cążki, pilniki oraz różne straszne przyrządy do usuwania/odsuwania skórek. Chcąc, aby nasze dłonie wyglądały estetycznie robimy wiele zabiegów na własną rękę i wszystko by było ok, gdyby zawsze takie zabiegi kończyły się dobrze, a niestety tak nie jest.

Zacznijmy zatem od tego jak wygląda budowa naszego paznokcia. Najprościej będzie to wytłumaczyć na grafice.
Najczęściej uszkadzaną częścią jest macierz. To żywy element z którego wyrasta nasz paznokieć. Jeżeli zostanie ona uszkodzona to w tym miejscu paznokieć już nie urośnie lub będzie rósł bardzo powoli i będzie zdeformowany (jeżeli uszkodzenie nie jest silne).

Kolejną częścią jest obrąbek naskórkowy. Ma on za zadanie chronić macierz przed uszkodzeniem, zanieczyszczeniami i bakteriami. Dlatego właśnie przy opracowywaniu tego elementu należy zachować szczególną ostrożność. Nie wycinać ani nie odpychać skórek zbyt mocno, a także nie wkładać frezu zbyt głęboko, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia macierzy.

Następnie mamy płytkę, czyli widoczną martwą część paznokcia oraz łożysko, które tę płytkę utrzymuje i odżywia ale nie ma wpływu na wzrost paznokcia.
Kiedy popatrzymy na paznokieć z góry zauważymy jeszcze kolejne elementy takie jak: wał paznokciowy, obłączek oraz wolny brzeg.

Wał paznokciowy to najprościej mówiąc skóra, która naokoło ochrania nasz paznokieć i wskazuje mu jak ma rosnąć. Ten element jest drugim najczęściej uszkadzanym. Jak to robimy? Zazwyczaj pilnikiem, zbyt mocno przepiłowujemy boki paznokcia naruszając skórę na wale paznokciowym. Zapalenia w tym miejscu to tylko jeden z objawów. Jeżeli nasza ingerencja w ten obszar będzie silna i częsta możemy doprowadzić do zmiany kierunku rośnięcia paznokcia, a także poważnych chorób. Jedną z nich jest zanokcica. Choroba ta polega na ropnym zapaleniu związanym z zakażeniem wału paznokciowego i wynika ona właśnie z uszkodzenia wału ale także z obgryzania paznokci, nieodpowiedniego wycinania skórek oraz obcinania paznokci.

Obłączek (Lanula) to widoczny z góry biały półksiężyc na paznokciu, czasem jest większy czasem mniejszy, a u niektórych całkiem niewidoczny ponieważ "ukrywa się" pod skórą (może być to spowodowane przemęczeniem bądź jakąś chorobą, o tym przeczytacie poniżej tego akapitu) ale ma go każda zdrowa osoba. U zdrowej osoby obłączek powinien zawierać około 1/3, 1/4 całego paznokcia. Jego zabarwienie wynika z tego iż nie przylega tak mocno do podłoża jak pozostała część paznokcia. Co odzwierciedla obłączek na poszczególnych paznokciach:
Na koniec zostaje nam wolny brzeg paznokcia, czyli ta część, która wystaje poza opuszek i którą skracamy, kształtujemy.

Znając budowę oraz przeznaczenie poszczególnych elementów bardziej świadomie możemy wykonywać stylizację. Staramy się, aby nie zrobić nic co może być złe dla naszego zdrowia. Mam nadzieję, że ta krótka charakterystyka paznokci chociaż troszkę przyczyni się do lepszej kondycji waszych pazurków. Ale to nie wszystko co dla was przygotowałam w tym poście. Mam jeszcze kilka ciekawostek dotyczących paznokci, o których być może nie wiedzieliście :)
  • Męskie paznokcie rosną szybciej niż damskie
  • Są stworzone z tego samego budulca co włosy 
  • Zbudowane są z około 100 warstw
  • Czas na odrośnięcie całego paznokcia to około 150 dni
  • Paznokcie u dłoni rosną szybciej niż u stóp, czyli średnio około 0,1mm dziennie
  • Pierwszy manicure został wykonany ponad 4000 lat temu
  • Jeśli chcesz mieć mocne i zdrowe paznokcie w Twojej diecie nie może zabraknąć: Ca (nabiał, orzechy), Fe (podroby, kakao), Mg (ryby, czekolada), K (morele, ziemniaki), Zn (drób, ryby), Si (figi, zboża), wit. A (marchew, brokuły), B (zboża, ryby), E (migdały, jajka), F(słonecznik, tran), H (orzechy, soja)
  • Mowa paznokci: dołki - zła dieta, zakażenie grzybicze, łuszczyca paznokci, "chmurki" - uszkodzenie mechaniczne, pionowe bruzdy - niedobór wapnia i magnezu, odwodnienie, łamliwość - niedobór witamin B i D, żelaza, białka, wapnia.
Zachęcam do powrotu do poprzednich postów. Znajdziecie tam sporo przydatnych informacji, które pomogą wam w wykonywaniu poprawnej stylizacji. A już teraz zapraszam na nowe posty oraz moje media społecznościowe, a szczególnie kanał na YouTube :)


Dzięki uprzejmości administratorek grupy " PAZNOKCIOWE maniaczki - grupa wsparcia, porady, inspiracje " (kliknij w nazwę i wejdź na grupę) na Facebooku możecie na bieżąco dowiadywać się o moich nowych postach. Serdecznie zachęcam was do odwiedzania tej grupy!


* * * *

Komentarze

  1. Nie zagłębiałam się w to wcześniej, a dobrze wiedzieć ;).
    http://modoemi.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Najważniejsze informacje w jednym, krótkim poście. Dobrze trafiłam <3

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam czytać twojego bloga, tyle przydatnych informacji i tak przystępnie napisane :)

    OdpowiedzUsuń
  4. genialny post, nie wiedziałam o większości tych rzeczy

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

* Bardzo dziękuję za komentarz :)
* Zapraszam ponownie na mojego bloga oraz na kanał na YouTube
* Nie wyrażam zgody na kopiowanie treści znajdujących się na moim blogu

Popularne posty z tego bloga

Czym jest - bonder?

Zbyt gęsty lub rzadki lakier. Jak sobie poradzić?

Tłusta płytka paznokcia?